Zasoby
-
Mapa glebowo-rolniczaOtwórz aplikację launch
Moduł przedstawia dane pochodzące z mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5 000 i 1: 25 000. Mapa glebowo-rolnicza w skali 1:25 000 prezentowana jest w skalach 1:25 000 do 1:2 000 000, natomiast dane pochodzące z mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000 prezentowane są w skalch 1:10 000 – 1:1 000. Do modułu zostały dodane dane prezentujące zmiany użytkowania gruntów w latach 1960-2010 (widoczne w skalach: 1:10 000 – 1:1 000) Mapa glebowo-rolnicza przedstawia przestrzenną zmienność siedliska glebowego. Zawiera syntetyczne informacje dotyczące właściwości fizycznych i przydatności rolniczej gleby. treść mapy stanowią: kompleksy rolniczej przydatności gleb, typy genetyczne gleb, skład mechaniczny warstw profilu glebowego. Kompleksy rolniczej przydatności gleb zostały wydzielone na podstawie: budowy profilu glebowego, warunków klimatycznych, usytuowania w terenie, stosunków wilgotnościowych
typ: mapa -
Bilans zmian użytkowania gruntów (1960-2010)Otwórz aplikację launch
Moduł przedstawia zmiany użytkowania gruntów w latach 1960-2010 i powstał na podstawie mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000. Zmiany użytkowania gruntów zostały zaprezentowane diagramami słupkowymi przeciwstawnymi. Nad osią "x" diagramu pokazane zostały te użytki, których powierzchnia wzrosła na danym obszarze (województwa, powiatu, gminy, miejscowości). Pod osią "x" znajdują się użytki, których powierzchnia uległa zmniejszeniu. Diagramy słupkowe zostały przygotowane w zależności (od wybranej przez użytkownika skali mapy) dla jednostek administracyjnych tj. dla całego województwa, poszczególnych powiatów, gmin oraz dla większości miejscowości. Dla miast zmiany zostały pokazane w diagramach prezentujących gminy. Wartości zmian można odczytać przy użyciu narzędzia "Identyfikacja" i kliknięciu na wybrany diagram. Pozostałe informacje potrzebne do odczytania diagramów znajdują się w oknie "Zawartość mapy" w zakładce "Legenda".
typ: mapa -
Właściwości i zanieczyszczenia glebOtwórz aplikację launch
Mapa charakteryzuje przestrzeń rolniczą pod względem warunków glebowo-przyrodniczych. Opracowanie służyć może jako materiał pomocniczy przy podejmowaniu decyzji związanych z ochroną gleb, planowaniem przestrzennym oraz monitoringiem różnych strategii tematycznych, realizowanych na obszarach wiejskich.
typ: mapa -
Retencja wody w glebie i zagrożenie suszą rolnicząOtwórz aplikację launch
Na podstawie mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000 oraz danych pozyskanych z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce dla poszczególnych gatunków i grup roślin powstało opracowanie dotyczące „Oceny wody w glebie i zagrożenia suszą w oparciu o bilans wodny dla obszaru województwa dolnośląskiego". W wyniku przeprowadzonych analiz powstał szereg map charakteryzujących województwo dolnośląskie pod względem warunków retencyjnych gleb. Retencja wodna gleb jest to zdolność do gromadzenia wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, spływu powierzchniowego i podpowierzchniowego oraz podsiąku kapilarnego. Wartość siły ssącej wiążącej wodę w glebie charakteryzowana jest wysokością słupa wody, który może być podtrzymany dzięki tej sile. Bazy danych składają się z następujące warstw: bilans wodny, obszary nieklasyfikowane, opady roczne, opady w okresie wegetacyjnym, opady wiosenne, zasięgi suszy.
typ: mapa
- 1