Mapy
-
Wypadki DrogoweOtwórz aplikację launch
Mapa pt. "Wypadki drogowe" przedstawia wypadki drogowe na terenie województwa dolnośląskiego w latach 2016–2024, które zostały pozyskane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji udostępnionych przez Komendę Główną Policji w Warszawie. Dane prezentowane przez nas na mapie zostały podzielone ze względu na rok zdarzenia, a także na trzy główne kategorie: kolizje drogowe, wypadki drogowe z udziałem rannych i wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym. Dodatkowym podziałem danych jest rodzaj zdarzenia, na który składają się szczegóły zdarzenia np. najechanie na przeszkodę, zdarzenie z udziałem pieszego, zderzenie boczne oraz rodzaj pojazdu. Od 2022 roku pojawiły się nowe rodzaje pojazdów brane pod uwagę w zgłaszanych kolizjach i wypadkach. Są to hulajnogi elektryczne oraz urządzenia transportu osobistego (UTO). Dodano również nowy szczegółowy rodzaj zdarzenia: zdarzenie z osobą korzystającą z UWR (urządzenie wspomagające ruch). Na mapie nie przedstawiono wszystkich zgłoszonych kolizji - zdarzenia bez udziału rowerzystów i pieszych, które miały miejsce na parkingach, placach, czy MOP (miejsce obsługi podróżnych) usunięto z wyświetlania. Automatycznie przy włączeniu modułu prezentowane są zdarzenia z roku 2024 na tle podkładu mapowego OpenStreetMap. W celu dodania/wyłączenia warstw z innych lat lub zmiany podkładu należy wybrać je z menu Warstwy znajdującego się w górnym prawym rogu ekranu. Dane prezentowane w module mogą zawierać niedokładnie zlokalizowane punkty zdarzenia wynikające z błędu pomiaru systemu GPS lub błędu ludzkiego. W sytuacji zlokalizowania błędnie umieszczonego punktu prosimy skorzystać z modułu Zgłaszanie błędów. W miarę naszych możliwości lokalizacja błędu zostanie poprawiona w jak najszybszym czasie. [aktualność danych: luty 2025]
typ: mapa -
Placówki oświatowe uczestniczące w programie "Bezpieczny Dolnoślązak"Otwórz aplikację launch
Program "Bezpieczny Dolnoślązak" ma na celu propagowanie działań związanych z podniesieniem świadomości z zakresu bezpieczeństwa. Dotychczas odbyło się już pięć edycji. W 2014 roku, w pierwszej edycji programu, tematem wiodącym była edukacja dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Druga edycja, w 2016 roku, obejmowała tematykę niepełnosprawności, zwiększenia integracji społecznej oraz pokonywania stereotypów. Rok 2018 i trzecia edycja programu, to w szczególności tematyka cyberbezpieczeństwa. W roku 2021 odbyła się czwarta edycja programu, gdzie zwracano szczególną uwagę na ochronę danych osobowych w zdalnym nauczaniu i pracy zdalnej. Rok 2022 to kolejna - już V edycja programu gdzie główną tematyka jest bezpieczeństwo w górach oraz zagrożenia zewnętrzne. Mapa udostępniona dla Państwa przedstawia przestrzenną lokalizację jednostek oświatowych biorących udział w programie "Bezpieczny Dolnoślązak" w latach 2014-2022.
typ: mapa -
Placówki oświatowe uczestniczące w konkursie "Cyberbezpieczni"Otwórz aplikację launch
Mapa przedstawia placówki oświatowe biorące udział w I, II i III edycja Konkursu "Cyberbezpieczni"
typ: mapa -
Mapa lokalizacji jednostek Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej na Dolnym ŚląskuOtwórz aplikację launch
"Mapa jednostek Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej na Dolnym Śląsku" jest pracą nagrodzoną za udział w konkursie "Dolny Śląsk na kompozycji mapowej" organizowanym w ramach obchodów VII Wrocławskiego Dnia GIS - GISday 2020 przez Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Autorką mapy jest Pani Aleksandra Walkowicz. Na mapie przedstawiono 764 obiekty jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej, które są zlokalizowane na terenie Dolnego Śląska, włącznie z Komendami Powiatowymi i Komendą Wojewódzką. Dane podzielono na 3 kategorie: Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Inne (w skład których wchodzą: Lotniskowa, Zakładowa, Wojskowa Straż Pożarna oraz specjalistyczne grupy ratownicze). Dane pozyskano z Komendy Wojewódzkiej PSP oraz z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także na podstawie informacji pozyskanych bezpośrednio od jednostek.
typ: mapa -
PZPWD 8.BezpieczenstwoOtwórz aplikację launch
Moduł przedstawia dane przestrzenne zawarte w Planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego (PZPWD), przyjętym uchwałą nr XIX/482/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 czerwca 2020 r. oraz opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 czerwca 2020 r., poz. 4036. Zostało w nim wskazane rozmieszczenie istniejących oraz planowanych elementów zagospodarowania przestrzennego w zakresie: sieci osadniczej, systemów transportowych, infrastruktury technicznej, ochrony środowiska, zasobów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazu i uzdrowisk oraz ochrony przeciwpowodziowej. Moduł zawiera m.in. rozmieszczenie planowanych inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, wynikających z obowiązujących dokumentów rządowych oraz dokumentów Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Inwestycje te obejmują infrastrukturę społeczną, drogową, kolejową, lotniczą, elektroenergetyczną, gazową, ochrony przeciwpowodziowej a także inwestycje z zakresu ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu. Częścią PZPWD jest plan Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, obejmujący swoim zasięgiem miasto Wrocław i wszystkie gminy powiatu milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. W planie tym ustalony został docelowy, złożony z istniejących i planowanych elementów zagospodarowania przestrzennego, system ochrony zasobów przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych, system osadniczy i transportowy oraz system zielonej infrastruktury. W PZPWD wyszczególnione zostały ustalenia obowiązujące dla gmin przy sporządzaniu studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 203 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego jest dokumentem uchwalonym przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, określającym politykę zagospodarowania przestrzennego samorządu województwa. Wraz ze strategią rozwoju województwa stanowi on podstawę prowadzenia polityki rozwoju. Prezentowane dane przestrzenne nie stanowią ustaleń w zakresie przeznaczenia terenu.
typ: mapa
- 1