logo aplikacji

Katalog zasobów

Sortowanie sort

Organizacje filter_list

Kategorie filter_list

Zasoby

Znaleziono: 14
  • Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych

    Baza zmian przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze stanowi swoistą ewidencję gruntów "odralnianych" w województwie dolnośląskim. Powstała na podstawie dokumentacji przekazanej przez poszczególne gminy i powiaty. Aktualność danych to 2023 rok.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Zapotrzebowanie na prace urządzeniowo-rolne

    Mapa przedstawia zapotrzebowanie na prace urządzeniowo-rolne określone dla obrębów województwa dolnośląskiego na podstawie Planów urządzeniowo-rolnych gmin, opracowywanych przez Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu w latach 2000-2024. Zapotrzebowanie zostało przedstawione w podziale na następujące prace urządzeniowo-rolne: scalenie gruntów, budowa/remont dróg, zadrzewienia, zalesianie, budowa/modernizacja rowów melioracyjnych, regulacja cieków, budowa/modernizacja zbiorników wodnych oraz zagospodarowanie gruntów odłogowanych. Mapa umożliwia przeglądanie kartogramów przedstawiających zapotrzebowanie na poszczególne prace urządzeniowo-rolne. Moduł powstał w ramach realizacji projektu „Transformacja cyfrowa administracji publicznej szczebla wojewódzkiego poprzez zwiększenie cyfrowych zasobów informacyjnych oraz e-usług publicznych Geoportalu Dolny Śląsk” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska", Priorytetu 1 „Fundusze Europejskie na rzecz przedsiębiorczego Dolnego Śląska", Działania 1.3 „Cyfryzacja usług publicznych". Aktualność danych: lipiec 2024.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Obwody łowieckie (dane) - tereny wyłączone

    Dane zawierają lokalizację terenów wyłączonych z obwodów łowieckich znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego. Aktualność danych: 10 maja 2024r.

    typ: dane
    format źródłowy zasobu: zipshp
    typ geometrii: POLY
    Otwórz aplikację launch
  • Obwody łowieckie (dane) - granice obwodów

    Dane zawieraj przebieg granic 370 obwodów łowieckich znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego. Aktualność danych: 10 maja 2024r.

    typ: dane
    format źródłowy zasobu: zipshp
    typ geometrii: POLY
    Otwórz aplikację launch
  • Dotacje na ochronę gruntów rolnych

    Mapa przedstawia dotacje udzielone jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów rolnych. Podziału dotacji na poszczególne zadania dokonał Zarząd Województwa Dolnośląskiego. W zakresie dotacji udzielonych jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych znajdują się następujące zadania: usuwanie kamieni na gruntach ornych, odkrzaczanie gruntów rolnych, zagospodarowanie na trwały użytek zielony, użyźnianie gleb o niskiej wartości produkcyjnej. Mapa przedstawia dotacje udzielone w latach 2011 - 2022.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Piękna Wieś Dolnośląska

    Konkurs Piękna Wieś Dolnośląska ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych działań i przedsięwzięć zrealizowanych na terenach wiejskich, ma także inspirować i stworzyć płaszczyznę wymiany doświadczeń. Jest jedną z form wsparcia jakie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oferuje społecznościom lokalnym uczestniczącym w Odnowie Dolnośląskiej Wsi. Mapa przedstawia laureatów konkursu z lat 2009 - 2023.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Ocena potencjału obszarów wiejskich

    Mapa została opracowana na podstawie wyników zawartych w raporcie końcowym projektu „Ocena potencjału obszarów wiejskich do rozwoju funkcji rolniczo-leśnej, przyrodniczo-krajobrazowej, turystyczno-rekreacyjnej, rezydencjalno-mieszkaniowej i społeczno-kulturowej”, sporządzonego w 2018 roku przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN. Publikacja pozwala na ocenę potencjału gmin do rozwoju każdej z pięciu wymienionych funkcji, jak również wskazuje gminy o zrównoważonym rozwoju, wielofunkcyjne bądź wykazujące specjalizację danej funkcji. Na mapie zaznaczono także 3 gminy przodujące w województwie w każdej z analizowanych funkcji.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Plany urządzeniowo-rolne gmin

    Mapa przedstawia Plany urządzeniowo - rolne opracowane przez Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu, dla gmin położonych na terenie województwa dolnośląskiego. Plan urządzeniowo - rolny gminy jest opracowaniem planistycznym, w szczególności poruszającym problematykę związaną z rolnictwem, a także ochroną środowiska naturalnego oraz z turystyką i rekreacją. Plan zawiera analizę stanu istniejącego rolniczej przestrzeni produkcyjnej oraz problematykę, która na nią pośrednio lub bezpośrednio oddziałuje. Zarazem wskazuje na potrzeby przeprowadzenia prac urządzeniowo - rolnych, których realizacja przyczyni się do zwiększenia efektywności produkcji rolnej, leśnej i usługowo - produkcyjnej. Wskazuje również możliwości zachowania i ochrony walorów przyrodniczo - kulturowych. Moduł powstał jako element realizacji projektu „Rozbudowa Geoportalu Dolny Śląsk - budowa Dolnośląskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej” współfinansowanego przez Unię Europejską z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Mapa glebowo-rolnicza

    Moduł przedstawia dane pochodzące z mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5 000 i 1: 25 000. Mapa glebowo-rolnicza w skali 1:25 000 prezentowana jest w skalach 1:25 000 do 1:2 000 000, natomiast dane pochodzące z mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000 prezentowane są w skalch 1:10 000 – 1:1 000. Do modułu zostały dodane dane prezentujące zmiany użytkowania gruntów w latach 1960-2010 (widoczne w skalach: 1:10 000 – 1:1 000) Mapa glebowo-rolnicza przedstawia przestrzenną zmienność siedliska glebowego. Zawiera syntetyczne informacje dotyczące właściwości fizycznych i przydatności rolniczej gleby. treść mapy stanowią: kompleksy rolniczej przydatności gleb, typy genetyczne gleb, skład mechaniczny warstw profilu glebowego. Kompleksy rolniczej przydatności gleb zostały wydzielone na podstawie: budowy profilu glebowego, warunków klimatycznych, usytuowania w terenie, stosunków wilgotnościowych

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Mapa sozologiczna

    Moduł prezentuje dane pochodzące z mapy sozologicznej w skali 1:50 000 Mapa sozologiczna przedstawia stan środowiska przyrodniczego, przyczyny i skutki zmian zachodzących w tym środowisku oraz formy i sposoby ochrony jego naturalnych wartości. Treść tematyczna została podzielona na grupy: formy ochrony środowiska przyrodniczego, degradacja środowiska przyrodniczego, przeciwdziałanie degradacji środowiska przyrodniczego, formy rekultywacji środowiska przyrodniczego.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Bilans zmian użytkowania gruntów (1960-2010)

    Moduł przedstawia zmiany użytkowania gruntów w latach 1960-2010 i powstał na podstawie mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000. Zmiany użytkowania gruntów zostały zaprezentowane diagramami słupkowymi przeciwstawnymi. Nad osią "x" diagramu pokazane zostały te użytki, których powierzchnia wzrosła na danym obszarze (województwa, powiatu, gminy, miejscowości). Pod osią "x" znajdują się użytki, których powierzchnia uległa zmniejszeniu. Diagramy słupkowe zostały przygotowane w zależności (od wybranej przez użytkownika skali mapy) dla jednostek administracyjnych tj. dla całego województwa, poszczególnych powiatów, gmin oraz dla większości miejscowości. Dla miast zmiany zostały pokazane w diagramach prezentujących gminy. Wartości zmian można odczytać przy użyciu narzędzia "Identyfikacja" i kliknięciu na wybrany diagram. Pozostałe informacje potrzebne do odczytania diagramów znajdują się w oknie "Zawartość mapy" w zakładce "Legenda".

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Retencja wody w glebie i zagrożenie suszą rolniczą

    Na podstawie mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000 oraz danych pozyskanych z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce dla poszczególnych gatunków i grup roślin powstało opracowanie dotyczące „Oceny wody w glebie i zagrożenia suszą w oparciu o bilans wodny dla obszaru województwa dolnośląskiego". W wyniku przeprowadzonych analiz powstał szereg map charakteryzujących województwo dolnośląskie pod względem warunków retencyjnych gleb. Retencja wodna gleb jest to zdolność do gromadzenia wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, spływu powierzchniowego i podpowierzchniowego oraz podsiąku kapilarnego. Wartość siły ssącej wiążącej wodę w glebie charakteryzowana jest wysokością słupa wody, który może być podtrzymany dzięki tej sile. Bazy danych składają się z następujące warstw: bilans wodny, obszary nieklasyfikowane, opady roczne, opady w okresie wegetacyjnym, opady wiosenne, zasięgi suszy.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Erozja wodna

    Mapa zagrożenia gleb użytków rolnych erozją wodną przedstawia przestrzenną zmienność potencjalnej degradacji gleb w województwie dolnośląskim. Przestrzenne wydzielenie stopni zagrożenia gleb erozją wodną powierzchniową przeprowadzono poprzez analizę informacji zawartej na mapach spadków terenu, podatności gatunków gleb na wymywanie cząstek gleb oraz roczną sumę opadów atmosferycznych dla danego terenu.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
  • Erozja wietrzna

    Mapa zagrożenia gleb użytków rolnych erozją wietrzną przedstawia przestrzenną zmienność warunków deflacji z uwzględnieniem właściwości gleb, rzeźby terenu oraz warunków wietrznych. Do opracowania dodatkowo dołączone są osobne mapy podatności gleb na deflację ze względu na skład granulometryczny gleby oraz mapy podatności gleb na deflację ze względu na rzeźbę terenu i wiatr.

    typ: mapa
    Otwórz aplikację launch
logo fundusze europejskie