Mapy
-
Szlaki turystyczneOtwórz aplikację launch
Trasy turystyki podziemnej zostały utworzone na podstawie materiałów uzyskanych z Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz danych geologicznych "Jaskinie Polski" pochodzących z Państwowego Instytutu Geologicznego. Natomiast trasy szlaków wodnych powstały wyznaczone na podstawie „Studium zagospodarowania turystycznego dolnośląskich odcinków szlaków wodnych” opracowanego przez Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu i uzupełnione informacjami pochodzącymi z materiałów Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pn. „Turystyka wodna”.
typ: mapa -
PZPWD 4.Zasoby środowiskaOtwórz aplikację launch
Moduł przedstawia dane przestrzenne zawarte w Planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego (PZPWD), przyjętym uchwałą nr XIX/482/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 czerwca 2020 r. oraz opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 czerwca 2020 r., poz. 4036. Zostało w nim wskazane rozmieszczenie istniejących oraz planowanych elementów zagospodarowania przestrzennego w zakresie: sieci osadniczej, systemów transportowych, infrastruktury technicznej, ochrony środowiska, zasobów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazu i uzdrowisk oraz ochrony przeciwpowodziowej. Moduł zawiera m.in. rozmieszczenie planowanych inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, wynikających z obowiązujących dokumentów rządowych oraz dokumentów Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Inwestycje te obejmują infrastrukturę społeczną, drogową, kolejową, lotniczą, elektroenergetyczną, gazową, ochrony przeciwpowodziowej a także inwestycje z zakresu ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu. Częścią PZPWD jest plan Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, obejmujący swoim zasięgiem miasto Wrocław i wszystkie gminy powiatu milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. W planie tym ustalony został docelowy, złożony z istniejących i planowanych elementów zagospodarowania przestrzennego, system ochrony zasobów przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych, system osadniczy i transportowy oraz system zielonej infrastruktury. W PZPWD wyszczególnione zostały ustalenia obowiązujące dla gmin przy sporządzaniu studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 203 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego jest dokumentem uchwalonym przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, określającym politykę zagospodarowania przestrzennego samorządu województwa. Wraz ze strategią rozwoju województwa stanowi on podstawę prowadzenia polityki rozwoju. Prezentowane dane przestrzenne nie stanowią ustaleń w zakresie przeznaczenia terenu.
typ: mapa -
Mapa sozologicznaOtwórz aplikację launch
Moduł prezentuje dane pochodzące z mapy sozologicznej w skali 1:50 000 Mapa sozologiczna przedstawia stan środowiska przyrodniczego, przyczyny i skutki zmian zachodzących w tym środowisku oraz formy i sposoby ochrony jego naturalnych wartości. Treść tematyczna została podzielona na grupy: formy ochrony środowiska przyrodniczego, degradacja środowiska przyrodniczego, przeciwdziałanie degradacji środowiska przyrodniczego, formy rekultywacji środowiska przyrodniczego.
typ: mapa -
Ochrona przyrodyOtwórz aplikację launch
Moduł „Ochrona przyrody” prezentuje wybrane formy ochrony przyrody w województwie dolnośląskim. Na mapie zostały pokazane parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej oraz obszary Natura 2000. Poprzez narzędzie identyfikacja można uzyskać informacje na temat danego obiektu. Do budowy modułu wykorzystano dane geometryczne: granice parków narodowych i rezerwatów przyrody, lokalizację pomników przyrody z bazy danych BDOT10k oraz granice parków krajobrazowych z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Informacje opisowe o obiektach pochodzą z wykazów znajdujących się na stronach Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz informację zawarte w atrybutach bazy BDOT10k.
typ: mapa -
E-usługa zgłoszenia awarii urządzeń melioracji wodnychOtwórz aplikację launch
Za pomocą prostego formularza możesz poinformować odpowiednie służby o awarii urządzenia melioracji wodnej na danym terenie.
typ: mapa -
Obwody łowieckieOtwórz aplikację launch
Moduł przedstawia podział województwa dolnośląskiego na obwody łowieckie dokonany uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr XV/381/20 z dnia 16 stycznia 2020 r. Na mapie został przedstawiony przebieg granic 370 obwodów łowieckich znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego wraz ze wskazaniem terenów wyłączonych z obwodów łowieckich - zgodnie z art. 26 ustawy Prawo łowieckie.
typ: mapa -
Atlas litologiczny, stratygraficzny i geomorfometryczny SudetówOtwórz aplikację launch
Dane do opracowania modułu zostały przekazane przez Pana dr Adama Góreckiego autora i redaktora kartograficznego Atlasu na podstawie porozumienia podpisanego przez Politechnikę Wrocławską i Urząd Marszałkowski WojewództwModuł sklada się z 3 opracowań: - mapy geomorfometrycznej Sudetów - mapy litologicznej Sudetów - mapy stratygraficznej Sudetów. Atlas został opracowany przez autora w podziale sekcyjnym w układzie 1965. W module opracowania te zostały pokazane bez podziału sekcyjnego. Po kliknięciu na narzędzie „identyfikacja obiektu” pojawiają się informacje dotyczące wybranego wydzielenia – opis wydzelenia stratygraficznego i jego kod, opis wydzielenia litologicznego i jego kod oraz opis wydzielenia geomorfologicznego wraz z opisem utworów czwartorzędowych oraz kodem. Do modułu dodano także podział fizycznogeograficzny na mezoregiony, makroregiony, subprowincje, prowincje i megaregiony. Podstawę redakcji atlasu stanowiły dane wysokościowe uzyskane z rastra mapy topograficznej w skali 1:10000 PUWG 1965 w postaci wektorów poziomic. Następnie zostały one przekształcone przez interpolację do rastra. Na tak przygotowanych danych obliczono zestaw wskaźników: wysokość (W), spadek (SP), deniwelacja lokalna (DL), krzywizna planarna (KP) i wertykalna (KW) oraz topograficzny wskaźnik uwilgotnienia (TWU). Elementem atlasu jest również mapa wydzieleń utworów czwartorzędowych wyznaczonych na podstawie cech fizycznych orografi i topografi oraz treści geologicznej zawartej na arkuszach Szczegółowej Mapy Geologicznej Sudetów w skali 1:25000. Pozostałe elementy atlasu to: mapa litologiczna i mapa stratygraficzna, które zostały opracowane na podstawie Szczegółowej Mapy Geologicznej Sudetów w skali 1 : 25000.
typ: mapa -
Lesistość powiatów w latach 2005, 2010, 2015Otwórz aplikację launch
Kartogram prezentuje lesistość w powiatach w latach 2005, 2010, 2015
typ: mapa -
Baza Danych Ewidencji Wód i Urządzeń WodnychOtwórz aplikację launch
Moduł przedstawia bazę obiektów „Ewidencji melioracji wodnych” prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie stanowiącą do dnia 31.12.2017r Ewidencję wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów prowadzoną przez DZMiUW we Wrocławiu. Obszar opracowania obejmuje Województwo Dolnośląskie, co stanowi część zakresu działania PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W bazie znajdują się dane graficzne tj. cieki i urządzenia melioracji wodnych m.in.: wały, jazy, zastawki, rowy , oraz dane opisowe z informacjami o parametrach technicznych i lokalizacji w/w cieków i urządzeń wodnych. Moduł umożliwia zgłaszanie uwag do funkcjonowania wrysowanych urządzeń będących w utrzymaniu Wód Polskich oraz śledzenia sposobu załatwienia sprawy.
typ: mapa -
Rybactwo śródlądoweOtwórz aplikację launch
Baza została opracowana na podstawie rozporządzenia dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w sprawie ustanowienia obwodów rybackich. Prezentuje podział województwa na okręgi i obwody rybackie (wraz z lokalizacją obwodów ochronnych) z informacją o ich nazwach i uprawnionych do rybactwa.
typ: mapa -
Surowce skalne i wody leczniczeOtwórz aplikację launch
Baza została opracowana na podstawie decyzji wydanych przez Geologa Województwa na eksploatację złóż surowców skalnych i wód leczniczych. Zawiera część graficzną z wyznaczonymi obszarami i terenami górniczymi.
typ: mapa -
Mapa hydrograficznaOtwórz aplikację launch
Moduł prezentuje dane pochodzące z mapy hydrograficznej w skali 1:50000. Mapa hydrograficzna przedstawia w syntetycznym ujęciu warunki obiegu wody w powiązaniu ze środowiskiem przyrodniczym, jego zainwestowaniem i przekształceniem. Treść mapy obejmuje między innymi: topograficzne działy wodne, wody powierzchniowe i podziemne, przepuszczalność gruntów, zjawiska i obiekty gospodarki wodnej, punkty hydrometryczne pomiarów stacjonarnych.
typ: mapa -
Mapa glebowo-rolniczaOtwórz aplikację launch
Moduł przedstawia dane pochodzące z mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5 000 i 1: 25 000. Mapa glebowo-rolnicza w skali 1:25 000 prezentowana jest w skalach 1:25 000 do 1:2 000 000, natomiast dane pochodzące z mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000 prezentowane są w skalch 1:10 000 – 1:1 000. Do modułu zostały dodane dane prezentujące zmiany użytkowania gruntów w latach 1960-2010 (widoczne w skalach: 1:10 000 – 1:1 000) Mapa glebowo-rolnicza przedstawia przestrzenną zmienność siedliska glebowego. Zawiera syntetyczne informacje dotyczące właściwości fizycznych i przydatności rolniczej gleby. treść mapy stanowią: kompleksy rolniczej przydatności gleb, typy genetyczne gleb, skład mechaniczny warstw profilu glebowego. Kompleksy rolniczej przydatności gleb zostały wydzielone na podstawie: budowy profilu glebowego, warunków klimatycznych, usytuowania w terenie, stosunków wilgotnościowych
typ: mapa -
Mapa akustycznaOtwórz aplikację launch
Dane do opracowania modułu „Mapa Akustyczna” zostały pozyskane z Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, gdzie powstał „Program ochrony środowiska przed hałasem dla województwa dolnośląskiego”. Program jest sporządzany dla terenów województwa dolnośląskiego leżących poza aglomeracjami wzdłuż dróg, linii kolejowych, których eksploatacja spowodowała negatywne oddziaływanie akustyczne tj. przekroczone zostały dopuszczalne poziomy hałasu określone wskaźnikami hałasu LDWN - oznacza długookresowy średni poziom dźwięku wyrażony w decybelach (dB), wyznaczony w ciągu wszystkich dób roku, z uwzględnieniem pory dnia (rozumianej jako przedział czasu od godz. 6:00 do godz. 18:00), pory wieczoru (rozumianej jako przedział czasu od godz. 18:00 do godz. 22:00) oraz pory nocy (rozumianej jako przedział czasu od godz. 22:00 do godz.6:00) oraz LN - oznacza długookresowy średni poziom dźwięku wyrażony w decybelach (dB), wyznaczony w ciągu wszystkich pór nocy w roku (rozumianych jako przedział czasu od godz. 22:00 do godz.6:00). Celem programu jest określenie działań naprawczych odniesionych do w/w terenów.
typ: mapa -
Bilans zmian użytkowania gruntów (1960-2010)Otwórz aplikację launch
Moduł przedstawia zmiany użytkowania gruntów w latach 1960-2010 i powstał na podstawie mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000. Zmiany użytkowania gruntów zostały zaprezentowane diagramami słupkowymi przeciwstawnymi. Nad osią "x" diagramu pokazane zostały te użytki, których powierzchnia wzrosła na danym obszarze (województwa, powiatu, gminy, miejscowości). Pod osią "x" znajdują się użytki, których powierzchnia uległa zmniejszeniu. Diagramy słupkowe zostały przygotowane w zależności (od wybranej przez użytkownika skali mapy) dla jednostek administracyjnych tj. dla całego województwa, poszczególnych powiatów, gmin oraz dla większości miejscowości. Dla miast zmiany zostały pokazane w diagramach prezentujących gminy. Wartości zmian można odczytać przy użyciu narzędzia "Identyfikacja" i kliknięciu na wybrany diagram. Pozostałe informacje potrzebne do odczytania diagramów znajdują się w oknie "Zawartość mapy" w zakładce "Legenda".
typ: mapa -
Występowanie Barszczu SosnowskiegoOtwórz aplikację launch
Dane pochodzą z "Systemu Ostrzegania, Alarmowania i Informowania Województwa Dolnośląskiego". Lokalizacja dotyczy występowania rośliny w 2015 i 2016 roku i została potwierdzona przez użytkowników z gmin i powiatów w oparciu o Bazę Danych Obiektów Topograficznych.
typ: mapa -
Właściwości i zanieczyszczenia glebOtwórz aplikację launch
Mapa charakteryzuje przestrzeń rolniczą pod względem warunków glebowo-przyrodniczych. Opracowanie służyć może jako materiał pomocniczy przy podejmowaniu decyzji związanych z ochroną gleb, planowaniem przestrzennym oraz monitoringiem różnych strategii tematycznych, realizowanych na obszarach wiejskich.
typ: mapa -
Kataster ciepła odpadowegoOtwórz aplikację launch
Kataster ciepła odpadowego dla województwa dolnośląskiego został wykonany w ramach realizacji międzynarodowego projektu CE-HEAT „Kompleksowy model wykorzystania ciepła odpadowego w regionach Europy Środkowej“ („Comprehensive model of waste heat utilization in CE regions“). Ciepło odpadowe to energia w postaci ciepła powstająca przy okazji innych procesów, która nie jest odbierana i wykorzystywana. Powstaje w prawie wszystkich procesach mechanicznych i termicznych. Najbardziej znaczące ilości ciepła odpadowego tracone są bezpowrotnie w procesach technologicznych w przemyśle przetwórczym i energetycznym, ale mogą też być ponownie użyte.
typ: mapa -
Aglomeracje ściekoweOtwórz aplikację launch
Mapa przedstawia granice aglomeracji ściekowych, lokalizacje oczyszczalni ścieków oraz przebieg kanałów tranzytowych. Moduł będzie cyklicznie aktualizowany w oparciu o akty ustanawiające kolejne aglomeracje ściekowe. Moduł powstał jako element realizacji projektu „Rozbudowa Geoportalu Dolny Śląsk - budowa Dolnośląskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej” współfinansowanego przez Unię Europejską z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
typ: mapa -
Retencja wody w glebie i zagrożenie suszą rolnicząOtwórz aplikację launch
Na podstawie mapy glebowo-rolniczej w skali 1:5000 oraz danych pozyskanych z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce dla poszczególnych gatunków i grup roślin powstało opracowanie dotyczące „Oceny wody w glebie i zagrożenia suszą w oparciu o bilans wodny dla obszaru województwa dolnośląskiego". W wyniku przeprowadzonych analiz powstał szereg map charakteryzujących województwo dolnośląskie pod względem warunków retencyjnych gleb. Retencja wodna gleb jest to zdolność do gromadzenia wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, spływu powierzchniowego i podpowierzchniowego oraz podsiąku kapilarnego. Wartość siły ssącej wiążącej wodę w glebie charakteryzowana jest wysokością słupa wody, który może być podtrzymany dzięki tej sile. Bazy danych składają się z następujące warstw: bilans wodny, obszary nieklasyfikowane, opady roczne, opady w okresie wegetacyjnym, opady wiosenne, zasięgi suszy.
typ: mapa
- 1
- 2